Огляд «розумних» будильників aXbo

Організація роботи, Тайм-менеджмент Коментувати

axbo.jpg

У контексті нещодавно опублікованої статті «Як стати ранньою птахою» хочемо розказати про цікавого помічника «професійних» жайворів — «розумний» будильник aXbo. Принцип дії будильника заснований на розпізнаванні фази сну, у якій знаходиться його власник. Будильник аналізує вашу поведінку під час сну і будить вас тоді, коли прокинутись вам буде найлегше. Юрій Зозуля випробував aXbo в дії і написав про нього гарний огляд.

Під Новий рік я став щасливим власником будильника aXbo. Такий будильник придбав собі також мій колега по роботі, тож це дозволило мені отримати додаткову інформацію. Я хочу зробити огляд цього дива техніки, а також поділитися своїми враженнями і висновками.

Комплектація

 1. Будильник
 2. Два сенсори
 3. Два напульсники
 4. Зарядний пристрій з перехідниками для різних стандартів розеток
 5. USB-кабель
 6. Інструкції англійською та німецькою мовою
 7. Цікава і барвиста коробка :)

Будильник виконаний у модному дизайні а-ля Apple. Дисплей прозорий і виглядає дуже ефектно. Підсвічування дисплея синього кольору. Вага невелика. Збоку є оранжева наліпка «S.P.A.C» (Sleep.Phase.Alarm.Clock) — цієї задумки дизайнерів я так і не зрозумів, але загалом вона мене не сильно дратує ;)

У комплект входять два сенсори — Сенсор 1 і Сенсор 2. Важливо: перший сенсор слід використовувати для першого профілю в будильнику, другий для другого (сенсори пронумеровані). Кожен сенсор у середньому розрахований на 4–5 років щоденного використання. Потім потрібно буде купувати новий, оскільки заміна батарей в них не передбачена.

Напульсників теж два. Вони різні за розміром, один трохи менше іншого. Я думаю причина проста: двоє людей, що сплять в одному ліжку, — це скоріш за все чоловік (напульсник побільше) і жінка (напульсник трохи менше) :) Напульсники різняться між собою не тільки розміром, але й місцем кріплення наліпки «S.P.A.C», так розрізнити їх ще легше. Якщо напульсники стандартного розміру не підходять, можна замовити альтернативний комплект потрібного розміру. У кожному напульснику, на внутрішньому його боці, є спеціальна кишенька для сенсора. Напульсники зроблені трохи недбало: нерівні строчки, стирчать нитки, та й взагалі можна було зробити акуратніше. Хоча на зручність використання це не впливає.

Зарядний пристрій комплектується різними перехідниками для різних стандартів розеток. У інструкції і на сайті дуже багато розповідається про інтелектуальну систему зарядки, і спочатку складається враження, що будильник повинен використовуватися з підключеним до мережі кабелем. Але, як виявилось, основний режим використання будильника — це робота від акумуляторів. Я спеціально з’ясовував це питання у службі підтримки.

USB-кабель потрібний для закачування даних з будильника на комп’ютер і для оновлення прошивки.

Інструкція допомагає настроїти будильник. Хоча до управління дуже швидко звикаєш, адже воно дуже добре продумане.

Коробка приваблює цікавим дизайном, тому якщо ви збираєтеся комусь подарувати цей будильник, то додаткова упаковка необов’язкова.

Принцип роботи

Про загальний принцип роботи я вже розповідав тут (рос.). В результаті моїх спостережень і експериментів я зробив такий висновок: будильник не заміряє пульс, тиск або нервові імпульси — все дуже просто, він визначає фазу сну виключно за вашими рухами. Як це все працює:

 • Активуємо сенсор. Якщо активували сенсор 1 (2), то і в будильнику потрібно налаштувати профіль 1 (2). Будильник без проблем працює з двома сенсорами одночасно. Без активації сенсорів, він працює як звичайний будильник.
 • Сенсор вставляється в напульсник у особливому положенні. Докладніше про це йдеться в інструкції.
 • Напульсник одягається на руку. Правші одягають на ліву руку, лівші на праву. Чим це обумовлено сказати не можу.
 • Далі лягаємо спати і на ранок будильник спробує розбудити вас у «правильній» фазі.

Будильник починає аналізувати ваші рухи за 30 хвилин до встановленого часу пробудження і спираючись на зібрану інформацію вмикає сигнал. Основний принцип в тому, щоб розбудити вас у момент швидкого сну.

У REM (Rapid Eye Movement) фазі нам сняться сни і тіло знаходиться в паралізованому стані. При переході у фазу легкого сну м’язи активуються і людина починає соватись у ліжку. У цей момент будильник і будить нас, не даючи перейти у фазу повільного (глибокого) сну. Ефект насправді простий — будильник дзвонить у момент, коли м’язи і мозок активні (людина рухається в ліжку), тому встати з ліжка і почати свій день набагато простіше, спостерігається ефект бадьорості.


Важливо: будильник не лікує і не допомагає людям з розладами сну. Будильник не замінює сон :) Будильник не допоможе вам прокидатися свіжим і бадьорим, якщо ви спите регулярно всього лише по 3–5 годин на добу. Сон має бути повноцінним.

Будильник здатний до самонавчання. Звучить інтригуюче, але в житті все доволі просто. Спочатку в будильнику закладені шаблони рухів (я думаю, що це сила, частота, амплітуда) властиві для більшості людей. Через певний час будильник аналізує зібрану ним інформацію і підганяє зібрані дані під певний шаблон. У чоловіків, наприклад, рухи нечасті, але сильніші; у жінок — часті і слабші. Звідси і випливає рекомендація використовувати один сенсор для однієї людини і не мінятися ними. Підігнавши шаблон рухів під вас, будильник зможе вибрати найбільш оптимальний час пробудження. Наприклад, якщо за статистикою ваші рухи сильні і різкі, то будильник будитиме вас при сильних рухах, ігноруючи слабкі. Оскільки в будильнику пам’ять розрахована на 2 тижні, то через 2 тижні можна вважати будильник навченим.

Насправді, якщо захотіти, то будильник дуже легко надурити. Наприклад, якщо за 30 хвилин до сигналу ви прокинулися, але спеціально лежите і не рухаєтеся, то будильник вас розбудить тільки в призначений час. Як я вже казав, він визначає пробудження виключно по ваших рухах, тому якщо він рухів не реєструє, то вважає, що ви знаходитеся в певній фазі сну і чекає потрібної йому фази, тобто ваших рухів. Але якщо врахувати, що вашою метою є правильно прокидатися, а не намагатися дурити будильник, то все працює добре :)

Будильник устаткований трьома акумуляторами, які забезпечують роботу без заряджання протягоя 7–10 днів. У моєму випадку час роботи без заряджання складає близько 15 днів, але я не дуже часто використовую підсвітку і будильник вранці у мене дзвонить секунд 5, оскільки прокидаюся я швидко :) Інтелектуальна система зарядки полягає в тому, що якщо ви підключите живлення до будильника, то зарядка батарей почнеться тільки при досягненні ними певного рівня розрядки. Якщо ж вам потрібно зарядити батареї тут і зараз, то слід витягнути і повторно вставити кабель зарядки. У таому разі зарядка почнеться негайно. Після повної зарядки батарей, як я вже писав, будильник потрібно відключити від мережі. Для економії заряду будильник починає реєстрацію рухів сенсорів за 12 годин до передбачуваного часу пробудження.

Функціональність

Отже, найцікавіше: що уміє будильник і як це працює насправді.

 • Power nap — я називаю цей режим швидким післяобіднім сном. Відпочатку в будильнику такої функції немає. Аби її активувати, слід оновити прошивку до останньої версії. Перш ніж лягати спати, потрібно увімкнути цю функцію. За замовченням задається 30-хвилинний проміжок часу, протягом якого будильник буде моніторити ваш сон. Завдання будильника — не дати вам заснути занадто глибоко. Від цієї функції у мене залишилися змішані враження. Випробування я проводив під час різдвяних канікул — після обіду йшов в спальню і пробував поспати. Приблизно у 30% випадків мені вдавалося заснути протягом 5–10 хвилин, і будильник будив мене правильно, у момент борсання, через 10–15 хвилин. Ефект позитивний. У решті 70% заснути я не міг (канікули все ж таки), і будильник починав дзвонити через 10–11 хвилин. При чому я пробував поводитися по різному: постійно совався, лежав без руху — результат однаковий, через 10–11 хвилин будильник починав грати мелодію. У результаті цього дати адекватну оцінку функції мені важко, оскільки з одного боку, якщо справді є потреба поспати, то це працює, а з іншого боку, якщо сон не приходить у перших 5–10 хвилин, то будильник все одно підніме вас за 10–11 хвилин, не даючи вам можливості задрімати у ті 20 хвилин, що залишилися. Інтерпретувати це можна так: якщо не можеш заснути протягом 10 хвилин, то йди працюй далі :) Але загалом, для мене це не головна функція, оскільки на роботі поки що спеціальної кімнати для такого сну немає, а удома цим можна скористатися хіба що на вихідних.
 • Chillout — це спеціальна програма, покликана допомогти заснути. На даний момент є 3 різні мелодії (все це звуки природи), які можна включати при засипанні. З плином часу, засновуючись на інформації про ваші рухи, будильник розуміє, що ви вже заснули і вимикає звук. Я пробував користуватись функцією пару разів (дружина не любить сторонніх звуків) і можу сказати, що вона працює — на ранок я не міг пригадати, коли саме зник звук :) Тож на загал, функція на любителів.
 • Alarm — це найголовніша функція, заради якої і купувався будильник. За час користування будильником у мене трапився лише один раз, коли будильник продзвонив в призначений час і прокидатися мені було важко. В усіх інших випадках будильник будив мене заздалегідь і прокидатися було достатньо легко. Вже через пару хвилин почуваєшся повністю у формі. Хоча треба відзначити, що спати іноді все одно хочеться, особливо якщо спиш усього 5–6 годин. Але пробудження все одно проходить легко і з ясною головою. Самонавчання теж відчувається: спочатку будильник будив мене за 20–25 хвилин до призначеного часу і спрацьовував навіть від незначних рухів, а через пару тижнів розкид часу збільшився і став від 5 до 25 хвилин. Поріг сприйняття сили рухів так само збільшився. Тепер при невеликому русі будильник не починає дзвонити. Будильник заведений у мене на один і той самий час — сьому ранку, і час спрацьовування залежить від того, коли я лягаю спати. Я вже звик, що прокидаюся раніше призначеного часу і у мене з’являється додатковий час, щоб спокійно поснідати і почитати новини в інтернеті. Раніше я спав до останнього, користуючись кнопкою Snooze, оскільки прокидатися мені не хотілося. У результаті використання aХbo, я почав ходити на роботу на півгодини раніше — на 8:30. Раніше я двічі пробував прийти на роботу у цей час, але мої спроби провалилися. Я ходив на дев’яту, дуже часто при цьому почувався невиспаним, і прийшовши в офіс, змушений був пити каву, щоб хоч якось підбадьоритись.
  Тепер деякі зауваження з приводу цієї функції: вона працює не завжди і не для всіх.

  • По-перше, моя спальня — це тихе і спокійне місце, де можна закрити жалюзі, щоб було темно навіть вдень. Це означає, що під час сну немає ніяких сторонніх шумів і прокидаюся я від звуку будильника. Якщо вас під час сну турбують сторонні шуми (наприклад, шум сигналізації машин під вікном), то ви прокидатиметесь серед ночі або й під ранок, що зведе ефект від будильника і правильного прокидання нанівець.
  • Друге, будильник погано працює для двох. Я почитав відгуки в інтернеті, узяв за основу власний досвід і досвід мого колеги. Тож, мушу сказати, що вигоду від будильника отримає той, хто прокидається першим :) Друга людина просто прокинеться від сигналу для першої. Звідси і виходить, що я задоволений будильником (прокидаюся раніше дружини), мій колега — ні (його дружина встає раніше). Вібродзвінок у сенсорі не передбачений, хоча це й могло б стати вирішенням проблеми.
  • Будильник не допоможе вам прокидатися свіжим і бадьорим, якщо ви спите регулярно не більше 3–5 годин на добу. Сон має бути повноцінним. Недоспати можна один раз, але робити це постійно не варто.
  • Ну і як вже казав, якщо ви страждаєте на розлади сну, то будильник швидше за все вам не допоможе. Про це сказано і на сайті, і в інструкції до самого будильника.
 • Спеціальне ПЗ забезпечує додаткову функціональність. При підключенні будильника до комп’ютера з Windows XP жодних проблем у мене не виникло. Драйвери поставилися автоматично. Потім потрібно було завантажити з офіційного сайту програму-аналізатор. Щоправда, зараз вона доступна тільки німецькою мовою. За допомогою цього додатку можна передати дані з будильника на комп’ютер і продивитися чи проаналізувати статистику свого сну. Це може допомогти зрозуміти як минає ваш сон і як довго тривають різні його фази. Знаючи це, можна визначати скільки годин краще поспати в різних ситуаціях. Наприклад, можливо для вас краще поспати 6, а не 7 годин або 4 замість 5 годин тощо. Важливо: дата в будильнику виставляється тільки через це програмне забезпечення. У самому будильнику вона ніде не відображається, але використовується при перекачуванні даних з будильника на комп’ютер.

Висновок

Підводячи підсумки, можна сказати, що aXbo — це досить цікава розробка. На даний момент є тільки один аналог (про який я знаю) — це Sleeptracker, але він знаходиться у іншому форм-факторі, і я вибрав aXbo. Принцип роботи aXbo досить простий, але він по-справжньому працює. Хоча слід зауважити, що не для всіх (про що я писав вище).

Я задоволений своїм новим придбанням і тепер я завжди в хорошій формі ;) Рекомендувати я його не буду, оскільки кожен сам має зрозуміти, чи потрібна йому така річ. Я зробив цей огляд, щоб допомогти здійснити усвідомлений вибір.

P.S. Залишилося дочекатися наступного будильника, за допомогою якого можна було б програмувати свої сни.

Юрій Зозуля.

9 коментарів на “Огляд «розумних» будильників aXbo”

 1. Slenc каже:

  Корисна штука. Цікаво, а в Києві такий можна купити?

 2. Юра каже:

  Slenc: схоже, що поки що ні. Але точно є доставка з російських інтернет-магазинів.

 3. Roman каже:

  Шановна Slenc, будильник сонних фаз aXbo ви зможете купити в Україні з 22 квітня 2008 р.
  До червня будильник можна буде придбати тільки через мережу інтернет — _www.аxbo.cоm.uа (працюватиме з 20 квітня), з червня він з’явиться у роздрібних мережах.
  З повагою,
  Роман

 4. abo каже:

  Сегодня праздник, позвольте вас поздравить! Почему именно вас – можно узнать в моём блоге.

 5. Особистісний розвиток каже:

  Роман:
  Радісна звістка, раді за ваш бізнес і за людей, яким дістанеться якісний продукт.
  abo:
  Дякуємо:) Вас так само зі святом.

 6. RS12 каже:

  У мене годинник SleepTrackerPro – $179 через amazon купував. Задоволений ним повністю. Навіщо платити більше за aXbo?

 7. Roman каже:

  До RS12: Щоб не спати з “цибулиною” на руці

 8. JD каже:

  У мене теж Sleeptracker Pro. Купував в Україні тут: http://www.sleeptracker.com.ua. Щодо “цибулини” – нічогісінько не відчуваю, хоча до цього спав без годинника все життя (знімав його на ніч).

  Ще одна перевага над AXBO – ціна. В Україні ти ще й гарантію отримаєш на нього.

  Але один з найбільших плюсів, як на мене – це те, що його можна взяти з собою у будь-які умови, тому що:
  1. Він на руці, а не на поличці стоїть.
  2. Він вологостійкий (перевіряв мій брат – три дні на Південному Бузі не знімаючи годинника).
  3. Якщо впаде, то нічого йому не станеться.

  Одним словом – компактність – перш за все! Просто і зручно. Всім гарних сновидінь!!!

 9. Roman каже:

  Кожен сам собі обирає чи зручно йому спати з годинником на руці. Та все ж таки aXbo більш вишуканий та функціональний. Головна його перевага – він працює для двох людей та є більш комфортним на руці.

Залиште відгук

 

RSS-потік записів RSS-потік коментарів Вхід